Dentálna hygiena,

môže zachrániť Vaše zuby!

Jedným z najčastejších ochorení ďasna a tkanív okolia zuba je parodontitída (známa pod ľudovým názvom paradentóza). Hneď po zubnom kaze je druhým najčastejším ochorením ústnej dutiny. Pokiaľ nie je zavčasu podchytená a liečená, môže viesť až k predčasnej strate zubov. Vzhľadom k tomu, že príčina ochorenia je známa, môžeme proti tomuto ochoreniu účinne bojovať.

Príčiny parodontitídy

Príčinou tohto ochorenia sú baktérie, ktoré sa ukladajú na krčkoch zubov v povlaku (plaku). Pokiaľ sa tento plak dôkladnou ústnou hygienou neodstráni, minerály, ktoré sa nachádzajú v sline, mineralizujú zubný plak a vzniká zubný kameň. Tento sa môže nachádzať nad ďasnom a pod ďasnom. Tvorba a výskyt zubného kameňa sú variabilné a individuálne. Po čase vznikne zápal ďasna – začervenanie, opuch a náchylnosť na krvácanie. Pokiaľ tento zápal nie je liečený, môže zničiť vlákna, ktoré spájajú zub s kosťou, čo následne vedie k odbúraniu kosti. Bez vlákien, spájajúcich zub s kosťou, sa začínajú zuby kývať, čo vedie k ďalšej strate kosti a tým neodvratne k strate zuba.
Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že občasné krvácanie ďasna pri čistení zubov je normálne. Zdravé ďasná však nekrvácajú, ich krvácanie je vždy prejavom zápalu. U fajčiarov niekedy prejav krvácania celkom chýba, preto môže ochorenie prebiehať dlho i bez akýchkoľvek vonkajších príznakov.

Parodontitídu mnohí pokladajú za dedičné ochorenie, ktoré majú po rodičoch. To je všeobecne vžitý omyl. U väčšiny prípadov sa jedná o dôsledok zlej ústnej hygieny. Ochorenie môže byť vyvolané aj stresom, osteoporózou, diabetom a fajčením. Odstránenie zubného kameňa je preto dôležitou súčasťou v prevencii a liečbe ochorení závesného aparátu zuba.

Aké sú príznaky a symptómy parodontózy (paradentózy)?

  • červené, až bordové napuchnuté ďasno
  • ďasno krváca pri dotyku
  • ústup ďasna
  • „dlhé“ zubné krčky
  • zuby sú citlivé na podnety, ďasno bolí
  • nepríjemná chuť v ústach
  • zápach z úst
  • zuby sa začínajú kývať
  • kosť sa nebezpečne odbúrava

Vyhľadajte nás, keď vo svojich ústach zistíte jeden alebo niekoľko z uvedených symptómov. Zápalové zložky, ktoré sa zbierajú v parodontálnych vačkoch, sa môžu prenášať krvou do iných častí organizmu a môžu spôsobiť iné ochorenia. Takto napr. parodontálne ochorenie môže u tehotných žien až 7-násobne zvýšiť riziko predčasného pôrodu, zvyšuje sa aj riziko infarktu myokardu, či mozgovej mŕtvice.